preloader

تهیه اظهارنامه معاملات فصلی

طبق ماده ۱۶۹ ق.م.م کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی گروه اول موضوع ماده ۹۵ ق.م.م و فهرست ۲۹ صنف و فعالیت اعلام شده از طرف سازمان امور مالیاتی مکلفند فهرست معاملات(خرید و فروش) موادوکالا وخدمات خود هر سه ماه یکبار نسبت به تهیه اظهارنامه معاملات فصلی اقدام نمایند و از طریق سامانه  Tax.gov.ir به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

به دلیل صرفه جویی در هزینه ها و استفاده از تخصص وتجربه افراد و موسسات خدمات حسابداری در سالهای اخیر شرکتهای زیادی نسبت به تهیه اظهارنامه معاملات فصلی و ارسال گزارش خرید وفروش فصلی موضوع ماده ۱۶۹ ق م م را به موسسات خدمات حسابداری واگذار می کنند. شرکت پویا پایش رهیافت  با توجه به تخصص و افراد کارکشته و با تجربه ای که در این زمینه دارد سعی می کند در ادامه شما را بیشتر با این موضوع آشنا نماید.

ابتدا باید بدانیم که نحوه ارسال این طلاعات به سامانه سازمان امور مالیاتی کشور چگونه می باشد که در حال حاضر دو روش برای این منظور وجود دارد :

 • روش آفلاین (غیر برخط)
 • روش آنلاین (بر خط)
 
روش آفلاین تهیه اظهارنامه معاملات فصلی

اشخاص حقوقی که از سیستم‌های رایانه‌ای و نرم افزارهای حسابداری متداول در کشور به منظور خرید و فروش استفاده می‌نمایند، می‌توانند در سامانه اینترنتی سازمان امور مالیاتی قالب مورد نظر این سازمان را با هماهنگی متخصصین مربوطه به ویژه تولیدکنندگان این گونه نرم‌افزارها به طور مستقیم از سیستم کامپیوتری خود دریافت و در قالب مذکور وارد (Import ) نمایند، و با استفاده از نرم‌افزار کنترلی و ارسال اطلاعات با اتصال به شبکه اینترنت مبادرت به ارسال اطلاعات به طور یکجا نموده و رسید دریافت نمایند.

با نرم افزارهای متداول حسابداری میتوان به راحتی و با رابط کاربری آسان و زیبا لیست معاملات فصلی خود را بصورت آفلاین تهیه کنید و اطلاعات خود را بطور یکجا برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنید.

روش آنلاین تهیه اظهارنامه معاملات فصلی

این روش برای آن دسته از اشخاص حقوقی می‌باشد که در سامانه الکترونیکی ثبت‌نام مودیان، حداقل مرحله پیش ثبت‌نام و اعتبار‌سنجی مربوطه را پشت سر گذاشته و کد کاربری و کلمه عبور مرحله دوم را از طریق پاکت های پستی مخصوص مربوطه دریافت نموده‌اند. برای این دسته از مودیان گرامی با ورود به سامانه، امکان ثبت هر یک از فرم‌های زیر برحسب نوع اطلاعات فراهم می‌باشد:

 • ثبت گزارش خرید
 • ثبت گزارش فروش
 • ثبت اطلاعات پرداخت قراردادها
 • ثبت گزارش امتناع
 •  

پس از تکمیل اطلاعات هر فرم با استفاده از ثبت نهایی، اطلاعات در سیستم ثبت و امکان هیچگونه تغییر یا ورود مجدد نیست.

با توجه به روش های موجود شرکت پویا پایش رهیافت آمادگی این را دارد تا به صورت حرفه ای در تهیه اظهارنامه معاملات فصلی به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی کمک نماید و ادر این امر با مشاوره و پشتیبانی همراه شما باشد

انواع سفته و قوانین آن
۱۵آذر

انواع سفته و قوانین آن

کد اقتصادی شامل یک شماره ۱۲ رقمی است که توسط اداره مالیات به اشخاص حقیقی و حقوقی که فعالیت اقتصادی دارند اختصاص داده می شود.

انواع سفته و قوانین آن
۱۱آذر

انواع سفته و قوانین آن

سفته بر حسب مبالغ واز لحاظ کاربرد تقسیم بندی می‌شوند. برای مثال انواع سفته از نظر مبلغ :سفته یک میلیون ریالی، سفته ازلحاظ کاربرد: سفته استخدام

آشنایی با سفته
۱۱آذر

آشنایی با سفته

امروزه به دلیل گسترش مبادلات مالی، اسناد تجاری مختلفی در بین مردم رواج یافته است. هدف استفاده از این اسناد، ساده‌سازی معاملات است.سفته یکی از این اسناد میباشد.

استاندارد های IFRS و GAAP
۰۹آذر

استاندارد های IFRS و GAAP

استاندارد IFRS به مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری گفته می‌شود که توسط هیئت استانداردهای حسابداری بین المللی(IASB) با هدف تهیه صورت‌های مالی شرکت‌های سهامی‌ تدوین شده‌اند.

  با پویا پایش ، بهترین تیم مالی کار کنید

  درباره پویا پایش

  شرکت حسابداری پویا پایش رهیافت با کادری مجرب ، حرفه ای و متخصص در زمینه امور مالی و مالیاتی آماده همکاری با شرکت های صنعتی ، بازرگانی و پیمانکاری می باشد

  لینک های مفید

  عضویت در خبرنامه

  برای دریافت آخرین اخبار و مقالات ما ثبت نام کنید تا بتوانیم برای شما ارسال کنیم