preloader

بهای تمام شده

بهای تمام شده که یکی از اصول حسابداری است که برای هر  شرکت یا کسب و کاری مورد نیاز است. در این مقاله سعی میکنیم تا  این اصل را برای شرکت های خدماتی و تولیدی ها بررسی کنیم و انواع بهای تمام شده را توضیح دهیم. اگر در پایان این مقاله اگر سوالی برای شما باقی ماند خوشحال میشویم در نظرات با ما در میان بگذارید تا در کوتاهترین زمان پاسخ شما را بدهیم. شما میتوانید برای انجام امور مالی و حسابداری خود از کلیه خدمات ما با تماس با پشتیبان بهره مند شوید.

بهای تمام شده کالا

یکی از شاخه های حسابداری است و هزینه های مربوط به ساخت کالا ها را محاسبه می کند. بهای تمام شده کالای فروش رفته ، هزینه های مستقیم مربوط به تولید کالاهای فروخته شده توسط یک شرکت است که این مقدار شامل هزینه مواد مصرفی در تولید کالا در کنار هزینه های مستقیم نیروی کار مورد استفاده در تولید آن کالا است به طوری که هزینه های غیرمستقیم مثل هزینه های توزیع و فروش در نظر گرفته نمی‌شوند.

بهاء تمام شده کالای فروش رفته در صورت سود و زیان ظاهر می‌شود و می‌تواند برای محاسبه حاشیه سود ناخالص شرکت از درآمد کسر شود.در حقیقت حسابداری صنعتی یا حسابداری بهای تمام یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می‌باشند تا مدیران با استفاده از حسابداری صنعتی،بهای تمام شده تولیدات را محاسبه می‌کند و کنترل خود را بر روی هزینه‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه‌های تولید اعمال می‌کند.

حسابداری بهای تمام شده

حسابداری بهای تمام شده یا حسابداری صنعتی (Cost Accounting) تمام هزینه­ های شرکت را در ارتباط با خدمات و محصولات ثبت، بررسی و جمع­ بندی می ­نماید. این فرآیند به سازماندهی و کنترل هزینه­ ها و در نتیجه تصمیم­ گیری و طراحی یک برنامه استراتژیک در زمینه بهبود کارایی هزینه ­ها کمک زیادی می­نماید.

مدیر شرکت با حسابداری بهای تمام شده، در مورد اینکه در چه جایی هزینه ­ها را کنترل و در کجا هزینه بیشتری صرف کند، ایده کسب می­نماید و این به نوبه خود به ایجاد چشم انداز و برنامه­ های آتی کمک می­کند.

حسابداری بهای تمام شده در زمینه­ هایی چون آنالیز اطلاعات مالی و تهیه گزارش­ های مرتبط با آن جهت نگهداری سوابق دارایی­ ها، سود و زیان، بدهی­ ها، بدهی مالیاتی و به طور کلی فعالیت­ های مالی در داخل یک شرکت و یا سازمان کاربرد دارد.

کاربرد حسابداری بهای تمام شده چیست؟

گاهی تصور می شود کاربرد حسابداری صنعتی و بهای تمام شده محدود به کارخانجات و صنایع تولیدی می باشد هرچند شاید مشهودترین کاربرد آن در این جهت باشد ولی سایر مؤسسات نیز از حسابداری بهای تمام شده بهره برده و از روشهای حسابداری بهای تمام شده در بانکها، شرکتهای بیمه، عمده فروشیها، شرکتهای حمل و نقل، شرکتهای هواپیمایی، دانشگاهها و بیمارستانها در جهت کارایی بیشتر استفاده می گردد.
بعنوان مثال در یک بیمارستان کنترل هزینه ها و تعیین بهای تمام شده هزینه های بستری شدن و درمان یک بیمار، با استفاده از حسابداری بهای تمام شده صورت می پذیرد و مواد مصرفی، دستمزد پزشک و سایر هزینه های مرتبط شناسایی و ثبت کنترل می گردند تا بهای تمام شده مشخص شود. یا شرکتهای حمل و نقل سعی در محاسبه و تعیین هزینه حمل و تعیین بهای تمام شده حمل یک کیلو کالا و یکنفر مسافر را دارند به ۲-۱ توجه کنید.

در ادامه می توانید با خواندن مطلب نحوه محاسبه بهای تمام شده ، با روش هایی که این  محاسبه انجام می شود بیشتر اطلاع کسب کنید. مشاوران تیم پویا پایش رهیافت همیشه آمادگی این را دارند تا در طول هفته و به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات شما باشند. با ما تماس بگیرید 

مدارک لازم برای ثبت شرکت تعاونی

مدارک لازم برای ثبت شرکت تعاونی

شرکت های تعاونی از جمله شرکت هایی می باشد…

مدارک لازم برای ثبت شرکت تضامنی

مدارک لازم برای ثبت شرکت تضامنی

سعی کرده ایم تا دراین مطلب مدارکی که برای…

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام

از بانکداری و بیمه گرفته تا مدیریت ثروت و…

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص

برای اینکه بتوانید شرکتی ثبت کنید که از نوع…

  با پویا پایش ، بهترین تیم مالی کار کنید

  درباره پویا پایش

  شرکت حسابداری پویا پایش رهیافت با کادری مجرب ، حرفه ای و متخصص در زمینه امور مالی و مالیاتی آماده همکاری با شرکت های صنعتی ، بازرگانی و پیمانکاری می باشد

  لینک های مفید

  عضویت در خبرنامه

  برای دریافت آخرین اخبار و مقالات ما ثبت نام کنید تا بتوانیم برای شما ارسال کنیم